Trailer
1
2
3
...
Posters
39
Images
24
Cast
Jake Gyllenhaal
Searcher Clade (voice)
Dennis Quaid
Jaeger Clade (voice)
Jaboukie Young-White
Ethan Clade (voice)
Gabrielle Union
Meridian Clade (voice)
Lucy Liu
Callisto Mal (voice)
Alan Tudyk
Narrator / Radio Host ...
Jonathan Melo
Diazo (voice)
Abraham Benrubi
Lonnie Redshirt (voice)
Karan Soni
Caspian (voice)
Adelina Anthony
Pulk (voice)
Nik Dodani
Kardez (voice)
Francesca Reale
Azimuth (voice)
Emily Kuroda
Ro (voice)
Reed Buck
Rory (voice)
Katie Lowes
Radio Host 2 (voice)
LaNisa Renee Frederick
Client #2 (voice)
Dave Kohut
Client #3 (voice)
Alice Kina Diehl
Client #4 (voice)
Crew
Paul Aichele
Animation Technical Director
Shannon Mills
Sound Designer
Shannon Mills
Supervising Sound Editor
Roy Conli
Producer
Ian Gooding
Art Direction
Burny Mattinson
Story Artist
David E. Fluhr
Sound Supervisor
Don Hall
Director
Henry Jackman
Music
Andrew Lawson
Animation
Clio Chiang
Storyboard Artist
Jennifer Lee
Executive Producer
Tom MacDougall
Executive Music Producer
Brad Semenoff
ADR Supervisor
Gabriel Guy
Sound Re-Recording Mixer
Larry Wu
Art Direction
Anthony DeRosa
Animation
Kevin MacLean
Animation
Louis Jones
Animation
Mitja Rabar
Animation
Vitor Vilela
Animation Supervisor
Don Dougherty
Storyboard Artist
Chris Patrick O'Connell
Modeling
Dave Hardin
Animation
Andrew Jennings
Character Technical Supervisor
Nicklas Puetz
Character Technical Supervisor
Seth Hippen
Animation
Olun Riley
Lighting Supervisor
Zachary Rahman
Animation
Alexander Snow
Animation
Dave Kohut
Production Supervisor
Robert L. Miles
Lighting Artist
Andrew Kinney
Orchestrator
Samson Neslund
Sound Designer
Brandon Holmes
Production Supervisor
Jason Herschaft
Animation
Qui Nguyen
Screenplay
Qui Nguyen
Co-Director
Shay Stone
Animation
Gregory Verreault
Animation
Amy Henkels
Story Artist
Miguel Perez
Lighting Artist
Bob Bennett
Effects Supervisor
Michael Weissman
First Assistant Editor
Nathan Dillow
Animation
Ka Yaw Tan
Lighting Artist
Tony Bonilla
Animation
Jason Figliozzi
Animation Supervisor
Michael Franceschi
Animation Supervisor
Justin Sklar
Head of Animation
David Stodolny
Animation Supervisor
Wes Storhoff
Animation
Adam DesCombes
First Assistant Editor
Gina Warr
Lighting Supervisor
Rebecca Vallera-Thompson
Visual Effects Technical Director
Steph Gortz
Production Supervisor
Anthony Durazzo
Associate Editor
Chris Carignan
Visual Effects
Afonso Salcedo
Lighting Artist
Emily Yi
Lighting Artist
Mehrdad Isvandi
Production Design
Boris Maras
Animation
Andrew Feliciano
Animation Supervisor
Le Joyce Tong
Visual Effects
Kim Hazel
Animation Supervisor
Albert Rubio
Animation
Lisa M. Tse
Visual Effects Technical Director
Masahito Yoshioka
Visual Effects
Pete Devlin
Animation
Hector Godoy Garcia
Animation
Ken Kaiser
Animation
Pedro Daniel García Pérez
Animation
Brian Adams
Lighting Artist
Luke Heathcock
Lighting Artist
Stephen Dahler
Animation
Theresa Adolph
Animation
Trevor Young
Animation
Jonathan Lin
Modeling
Mikee Sevilla
Animation
R.J. Peña
Lighting Artist
Mitchell Jao
Animation
Deborah Carlson
Effects Supervisor
Laura H. Han
Animation
Eric Goldberg
Head of Animation
Ryan Green
Storyboard Artist
Ben Girmann
Animation
Nora Rogers
Production Supervisor
Hannah Leung
Story Artist
Carrie Liao
Story Artist
Ashley Souza
Lighting Artist
Mikey Wong
Animation
Chrisy Baek
Lighting Artist
Abby Boyce
Animation
Janel Drewis
Animation
David Badgerow
Animation
Manar Al Tawam
Animation
Sean Creveling
Production Supervisor
Steven Crowe
Production Supervisor
Jonny Hylton
Production Supervisor
Mia Calderone
Storyboard Artist
Teny Issakhanian
Storyboard Artist
Teny Issakhanian
Story Artist
Jose Francisco Martinez
Visual Development
Ryn Soorholtz
Production Coordinator
Oscar A. Ayala
Character Modelling Supervisor
Grace C. Kim
Casting Associate
Tyler Durham
Music Programmer
Thai Bettistea
Script Coordinator
Ozan Basaldi
Animation
Kitty Fung
Animation
Taylor Gessler
Animation
Yohei Koike
Animation
Megan Kreiner
Animation
Caitlin Low
Animation
Paula Benedicto Martinez
Animation
Naoko Mizutori
Animation
Michael Anthony Navarro
Character Technical Supervisor
Haengsook Oh
Modeling
Olga Parshina
Animation
Krista Rogers
Animation
Jonah Sidhom
Animation
Chatrasal Singh
Animation
Malerie Walters
Animation
Emma Wolfe
Modeling
Robert Zhou
Visual Effects
Irene Weng
Visual Effects Technical Director
Marie Tollec
Visual Effects
Catlin Scroggie
Lighting Artist
Luke Pikora
Lighting Artist
Ash Ogasawara
Lighting Artist
James Joshua Lojo
Lighting Artist
Kendall Litaker
Visual Effects Technical Director
Walker Kennedy
Lighting Artist
Austin Hirsch
Lighting Artist
David G. Derrick Jr.
Head of Story
Info
Original Title
Strange World
Status
Released
Release Date
11/23/2022
Original Language
English
Production Country
Vereinigte Staaten
Revenue
$73,621,640.00
Ratings
·
1
5.0
64
%
TMDB
?
/10
Movie data provided by
More about the movie
Back to top