Trailer
1
2
3
...
Posters
41
Images
40
Cast
Chris Pine
Cadet James T. Kirk
Zachary Quinto
Commander Spock
Leonard Nimoy
Ambassador Spock
Eric Bana
Captain Nero
Bruce Greenwood
Captain Christopher Pike
Karl Urban
Dr. Leonard 'Bones' McCoy
Zoe Saldaña
Leiutenant Nyota Uhura
Simon Pegg
Lieutenant Commander Montgomery 'Scotty' ...
John Cho
Lieutenant Hikaru Sulu
Anton Yelchin
Ensign Pavel Chekov
Ben Cross
Sarek
Winona Ryder
Amanda Grayson
Chris Hemsworth
Commander George Kirk
Jennifer Morrison
Winona Kirk
Rachel Nichols
Galia
Faran Tahir
Captain Robau
Clifton Collins Jr.
Ayel
Tony Elias
Officer Pitts
Sean Gerace
Tactical Officer
Randy Pausch
Kelvin Crew Member
Tim Griffin
Kelvin Engineer
Freda Foh Shen
Kelvin Helmsman
Kasia Kowalczyk
Kelvin Alien
Jason Brooks
Romulan Helmsman
Sonita Henry
Kelvin Doctor
Kelvin Yu
Medical Technician
Marta Martin
Medical Technician
Tavarus Conley
Kelvin Crew Member
Jeff Castle
Kelvin Crew Member
Billy Brown
Med Evac Pilot
Jimmy Bennett
Young James T. Kirk
Greg Grunberg
Stepdad (voice)
Spencer Daniels
Johnny
Jeremy Fitzgerald
Iowa Cop
Zoe Chernov
Vulcan Student
Max Chernov
Vulcan Student
Jacob Kogan
Young Spock
Lorenzo James Henrie
Vulcan Bully
Colby Paul
Vulcan Bully
Cody Klop
Vulcan Bully
Akiva Goldsman
Vulcan Council Member
Anna Katarina
Vulcan Council Member
Douglas Tait
Long Face Bar Alien
Tony Guma
Lew the Bartender
Gerald W. Abrams
Barfly
James McGrath
Barfly
Jason Matthew Smith
Burly Cadet
Marcus Young
Burly Cadet
Bob Clendenin
Shipyard Worker
Darlena Tejeiro
Flight Officer
Reggie Lee
Test Administrator
Jeffrey Byron
Test Administrator
Jonathan Dixon
Simulator Tactical Officer
Tyler Perry
Admiral Richard Barnett
Ben Binswagner
Admiral James Komack
Margot Farley
College Council Stenographer
Paul McGillion
Barracks Officer
Lisa Vidal
Barracks Officer
Alex Nevil
Shuttle Officer
Kimberly Arland
Kimberly Arland
Sufe Bradshaw
Cadet Alien
Jeff Chase
Cadet Alien
Charles Haugk
Enterprise Crew Member
Nana Hill
Enterprise Crew Member
John Blackman
Enterprise Crew Member
Jack Millard
Enterprise Crew Member
Shaela Luter
Enterprise Crew Member
Sabrina Morris
Enterprise Crew Member
Michelle Parylak
Enterprise Crew Member
Osgood Perkins
Enterprise Communiations Officer
Amanda Foreman
Hannity
Michael Berry Jr.
Romulan Tactical Officer
Lucia Rijker
Romulan Communications Officer
Pasha D. Lychnikoff
Romulan Officer
Matthew Beisner
Romulan Crew Member
Neville Page
Romulan Crew Member
Jesper Inglis
Romulan Crew Member
Greg Ellis
Chief Engineer Olsen
Marlene Forte
Transport Chief
Leonard O. Turner
Vulcan Elder
Mark Bramhall
Vulcan Elder
Ronald F. Hoiseck
Vulcan Elder
Irene Roseen
Vulcan Elder
Jeff O'Haco
Vulcan Elder
Scottie Thompson
Nero's Wife
Deep Roy
Keenser
Majel Barrett
Starfleet Computer (voice)
Ronnie Steadman
Shuttle Pilot (uncredited)
Arne Starr
Lt. Cmdr. Engineering (uncredited)
Rico E. Anderson
Council Member - Captain ...
Richard Arnold
Romulan Science Tech (uncredited)
Tad Atkinson
Amphibian Prisoner (uncredited)
Leslie Augustine
Doctor (uncredited)
Johnny Baca
Starfleet Cadet (uncredited)
Diora Baird
The Wrong Orion
Sala Baker
Drill Tower Romulan (uncredited)
Leo Baligaya
Starfleet Cadet (uncredited)
Corey Becker
Starfleet Cadet (uncredited)
Larry Blackman
Transport Chief (uncredited)
Jessica Boss
Bridgeport Cadet (uncredited)
Neil S. Bulk
Starfleet Cadet (uncredited)
Etalvia Cashin
Starfleet Cadet (uncredited)
James Cawley
Enterprise Crewmember (uncredited)
Brad Champagne
Starfleet Cadet (uncredited)
Zachary Culbertson
Starfleet Cadet (uncredited)
Jeffrey De Serrano
Cop (uncredited)
T.C. De Witt
Starfleet Cadet (uncredited)
Calvin Dean
Security Officer Daniels (uncredited)
Christopher Doohan
Starfleet Officer (uncredited)
Claire Doré
Enterprise Crew Member (uncredited)
Etienne Eckert
Vulcan Federation Officer (uncredited)
Ken Edling
Doctor (uncredited)
Aliza Finley
Hurried Cadet with Clipboard ...
Ian Fisher
Shipyard Worker (uncredited)
Anna Florence
Vulcan Cadet (uncredited)
Mathew Thomas Foss
Starfleet Cadet (uncredited)
Massi Furlan
Missile Launcher (uncredited)
Tommy Germanovich Jr.
FourSquare (uncredited)
Mary Grace
Shipyard Bar Patron (uncredited)
Wyatt Gray
Starfleet Cadet (uncredited)
Nancy Guerriero
Crew Member (uncredited)
Jarrell Hall
Starfleet Cadet (uncredited)
Justin Rodgers Hall
Starfleet Security Officer (uncredited)
Jeffery Hauser
Kelvin Crew Member (uncredited)
Brad William Henke
Uncle Frank (uncredited) (unconfirmed)
Ryan T. Husk
Enterprise Crew Member (uncredited)
Elizabeth Ingalls
Enterprise Nurse (uncredited)
Sierra Kane
Starfleet Cadet (uncredited)
Christopher Karl Johnson
Shipyard Worker (uncredited)
Jolene Kay
Enterprise Crew Member (uncredited)
Lauren Mary Kim
Kelvin Bridge Officer (uncredited)
Sarah Klaren
Starfleet Cadet (uncredited)
Makiko Konishi
Enterprise Crew Member (uncredited)
Tashana Landray
Starfleet Cadet (uncredited)
Daniel D. Lee
Starfleet Commander (uncredited)
Anne Leighton
Enterprise Crew Member (uncredited)
James Lew
Romulan (uncredited)
Jill Lover
Young Vulcan Midwife (uncredited)
Steve Luna
Lieutenant Star Fleet Command ...
Aaron Lynch
Flight Operational Air Safety ...
Justin Malachi
Starfleet Cadet (uncredited)
Nav Mann
Romulan Crew Member Placing ...
Paul Marshall
Bar Patron (uncredited)
Owen Martin
Alien Cadet / Enterprise ...
Taylor McCluskey
Kelvin Alien (uncredited)
Matthew McGregor
Starfleet Cadet (uncredited)
Caitlin McKenna
Kelvin Computer (uncredited)
Andrew Mew
Starfleet Cadet (uncredited)
Patrizia Milano
Councilwoman (uncredited)
Heidi Moneymaker
Kelvin Crewmember (uncredited)
Kevin Moser
Enterprise Crewman (uncredited)
Jonathan Dunkerley Newkerk
Starfleet Cadet (uncredited)
Westley Nguyen
Enterprise Crew Member (uncredited)
Jim Nieb
Sal (uncredited)
Andres Perez-Molina
Romulan Crew Member (uncredited)
Mark Phelan
Romulan (uncredited)
Damion Poitier
Drill Hanson #1 (uncredited)
Rahvaunia
Academy Teacher (uncredited)
Bertrand Roberson Jr.
Shuttle Cadet (uncredited)
Deborah Rombaut
Starfleet Cadet (uncredited)
Leonard Jonathan Ruebe
Starfleet Cadet (uncredited)
Darth Schuhe
Injured Officer in Sickbay ...
Ramona Seymour
Starfleet Cadet (uncredited)
William Morgan Sheppard
Vulcan Science Minister (uncredited)
Katie Soo
Enterprise Crew Member (uncredited)
Joseph Stephens Jr.
Cadet Officer (uncredited)
Joseph Steven
Romulan Engineer (uncredited)
T.J. Storm
Klingon Agitator (uncredited)
Kaitlin Sullivan
Starfleet Cadet (uncredited)
Paul Townsend
Starfleet Security Officer (uncredited)
Scott Trimble
Klingon Prison Guard (uncredited)
Errik Tustenuggee
Federation Captain Cartwright (uncredited)
Ravi Valleti
Cadet at Trial (uncredited)
Jason Vaughn
Starfleet Cadet (uncredited)
A.J. Verel
Enterprise Crewman (uncredited)
Brian Waller
Vulcan Council Member (uncredited)
Steve Wharton
Star Fleet Cadet (uncredited)
Wil Wheaton
Romulan (voice) (uncredited)
Brianna Womick
Starfleet Cadet (uncredited)
Rob Wood
Enterprise Crew Member (uncredited)
Lynnanne Zager
Enterprise Computer (voice) (uncredited)
Crew
Mary Jo Markey
Editor
Scott Chambliss
Production Design
Michael Giacchino
Original Music Composer
Alyssa Weisberg
Casting
April Webster
Casting
Damon Lindelof
Producer
Roberto Orci
Writer
J.J. Abrams
Director
Alex Kurtzman
Executive Producer
Dan Mindel
Director of Photography
Bryan Burk
Executive Producer
Jeffrey Chernov
Executive Producer
Roberto Orci
Executive Producer
J.J. Abrams
Producer
Maryann Brandon
Editor
Alex Kurtzman
Writer
Mindy Hall
Makeup Department Head
Linda Matthews
Costume Supervisor
Karen Manthey
Set Decoration
Michael Kaplan
Costume Design
Mike Marcuzzi
Digital Effects Supervisor
Damion Poitier
Stunts
Sebastian Milito
Construction Coordinator
Sala Baker
Stunts
Ketty Gonzalez
Hairstylist
Rebecca Alling
Makeup Artist
Brian Sipe
Prosthetic Makeup Artist
Aaron Haye
Assistant Art Director
Joe Bergman
Assistant Property Master
Casey Morgan
Construction Foreman
William O. Hunter
Set Designer
Lana Heying
Key Hair Stylist
Jed Dornoff
Makeup Artist
Lygia Orta
Makeup Artist
Geoffrey Mandel
Graphic Designer
Scott Herbertson
Set Designer
Harry E. Otto
Set Designer
Gary Kosko
Art Direction
Margaret Prentice
Makeup Artist
Mike Smithson
Makeup Artist
Colleen LaBaff
Hairstylist
Nicole DeFrancesco
Hairstylist
Andy Clement
Makeup Artist
Bonita DeHaven
Makeup Artist
Jay Wejebe
Makeup Artist
Jim Stubblefield
Assistant Property Master
Rhonda O'Neal
Hairstylist
René Dashiell Kerby
Makeup Artist
Greg Funk
Makeup Artist
Tina Hoffman
Makeup Artist
Dave Snyder
Makeup Artist
Erwin H. Kupitz
Wigmaker
Paul Ozzimo
Conceptual Illustrator
Tony Wright
Construction Buyer
Joseph Hiura
Set Designer
Dennis Bradford
Art Direction
Aida Caefer
Hair Supervisor
Jason Green
Hairstylist
Marianna Elias
Makeup Artist
Richard Redlefsen
Makeup Artist
Ryan Church
Concept Artist
Mauricio Ruiz
Concept Artist
John Eaves
Conceptual Illustrator
Cristina Patterson
Contact Lens Painter
Terry Baliel
Hair Department Head
Ron Pipes
Makeup Artist
Stephen Bettles
Prosthetic Makeup Artist
Luke Freeborn
Art Direction
David Larson
Hairstylist
Mark Garbarino
Makeup Artist
Curt Beech
Art Direction
Richard Alonzo
Makeup Artist
Jamie Kelman
Makeup Artist
Dawn Brown
Set Designer
Keith P. Cunningham
Supervising Art Director
Susan Stepanian
Makeup Artist
Andrea Dopaso
Set Designer
Andrew Reeder
Set Designer
Earl Ellis
Makeup Artist
Cynthia Hernandez
Makeup Artist
Christine Youngstrom
Art Department Coordinator
Daphne Yap
Concept Artist
Fabian Lacey
Conceptual Illustrator
Tony Bridgers
Construction Foreman
Kevin Cross
Set Designer
Anne Porter
Set Designer
Teressa Hill
Hairstylist
Peter Sattler
Graphic Designer
Jules Holdren
Hairstylist
Maynard Matthews
Hairstylist
Richard Redlefsen
Prosthetic Makeup Artist
Stephen McCumby
Property Master
Jane Wuu
Set Designer
Ginger Damon
Hairstylist
Ned Neidhardt
Makeup Artist
James MacKinnon
Prosthetic Makeup Artist
Beat Frutiger
Art Direction
Debra Coleman
Key Makeup Artist
Tammy Ashmore
Makeup Artist
Kimberly Felix
Makeup Artist
Bob Kretschmer
Wigmaker
James Clyne
Concept Artist
Ron Mendell
Concept Artist
Clint Schultz
Graphic Designer
Tex Kadonaga
Set Designer
David B. Nowell
Aerial Director of Photography
William D. Barber
Camera Operator
Sean Devine
Dolly Grip
Pete Romano
Underwater Director of Photography
Colin Anderson
Steadicam Operator
Christopher Prampin
Chief Lighting Technician
Edward J. Cox
Assistant Chief Lighting Technician
Simon England
Camera Production Assistant
Joel A. Ruiz
Electrician
Bruce McCleery
Second Unit Cinematographer
Jonathan M. Wiener
Electrician
Bryan Fletchall
Techno Crane Operator
Troy Webb
Assistant Chief Lighting Technician
Larry Sweet
Dolly Grip
Dan Hawking
Electrician
Zade Rosenthal
Still Photographer
Morten Petersen
Best Boy Electric
Duane Katz
Electrician
Bill Marti
Assistant Camera
Michael P. May
Camera Operator
Craig Bauer
Camera Loader
Michael Wahl
Dolly Grip
Douglas Kieffer
Electrician
Steve Wolfe
Assistant Camera
Damon Liebowitz
Electrician
Scott Garfield
Still Photographer
Patrick Hoeschen
Electrician
John Rex Woodward
Assistant Camera
Chris Weigand
Assistant Chief Lighting Technician
Philippe Carr-Forster
Camera Operator
Paul Samaniego
Camera Production Assistant
Tim Speed
Electrician
Jose Harb Jr.
Electrician
Brian McPherson
Techno Crane Operator
Anaïs Ganouna
Camera Production Assistant
William Streit
Electrician
Danny Gonzalez
Electrician
Anthony Gudino
Electrician
Daniel L. Turrett
Camera Operator
Andrew Rowlands
Camera Operator
Dale Myrand
Camera Operator
Kyle Kovacs
Electrician
Wally Sweeterman
First Assistant "B" Camera
Mark Carlile
Lighting Technician
Jessica Drake
Dialect Coach
James C. DeGeeter
Rigging Grip
Don Telles
Rigging Grip
Cliff Fleming
Aerial Coordinator
Kerry Joseph Blackman
Assistant Editor
Serge Nofield
First Assistant "A" Camera
Jerry Gregoricka
Lighting Technician
John T. Connor
First Assistant "A" Camera
Jesse Mather
Lighting Technician
Ted Eachus
Rigging Grip
Philip Noble
Rigging Grip
Don Capoferri
Color Timer
Nick Monton
Digital Intermediate
Ricky Johnson
Rigging Grip
Nicole Rubio
Script Supervisor
Michael Buster
Dialect Coach
Dawn Gilliam
Script Supervisor
Dan Ming
First Assistant "B" Camera
Michael E. Pacheco
Rigging Grip
Petra Jorgensen
Script Supervisor
Mike Chiado
Digital Intermediate
Mateo Bourdieu
First Assistant Camera
Adam W. Erler
Rigging Grip
Hootly Weedn
Lighting Technician
Jason Erler
Rigging Grip
Rick Pratt
Rigging Grip
Alan D. Purwin
Pilot
Andrew Kramer
Title Designer
Lucyna Wojciechowski
First Assistant Editor
Brad Peterman
First Assistant "B" Camera
Jimmy Harritos
Lighting Technician
John Savedra
Lighting Technician
Jaime Heintz
Rigging Grip
Michael Hird
Set Medic
Julian Smirke
First Assistant Editor
Sean Gerace
Researcher
George Kallimanis
Rigging Grip
Gary Louzon
Rigging Grip
Kathleen S. Dunn
Dialect Coach
Jim Passon
Color Timer
Joey Moran
Lighting Technician
Albert F. Bagley III
Rigging Grip
Vanessa Meier
Script Supervisor
Greg Curry
Colorist
Nolan Pratt
Rigging Grip
Erik Rogers
Digital Intermediate Producer
Bob Baron
ADR Mixer
C. Michael Easton
Animation
Jason Rosson
Sequence Supervisor
Kerry Dean Williams
ADR Supervisor
Phillip W. Palmer
Production Sound Mixer
Nicholas Markel
Pre-Visualization Supervisor
Sarah Monat
Foley Artist
Tim Walston
Sound Designer
Andy Nelson
Sound Re-Recording Mixer
Jerome Moo
Concept Artist
Steve Sauers
Creature Technical Director
Terry Chostner
Layout Supervisor
Paul Luna
3D Artist
Rick O'Connor
Animation
Andy Wong
Animation
David August
CG Supervisor
David Yee
Concept Artist
Nowell Valeri
Matchmove Supervisor
Jen Howard
Sequence Supervisor
Daniel Pearson
Sequence Supervisor
Laura Harris Atkinson
Dialogue Editor
Robin Harlan
Foley Artist
Marla Newall
Animation
Steve Rawlins
Animation
Joakim Arnesson
CG Supervisor
François Lambert
Sequence Supervisor
Victor Ray Ennis
First Assistant Sound Editor
Dennis Rogers
Sound Recordist
Paul Kavanagh
Animation Supervisor
Tom Fejes
CG Supervisor
Barry Safley
Compositor
David Dozoretz
Pre-Visualization Supervisor
Jay Cooper
Sequence Supervisor
Grady Cofer
Sequence Supervisor
Gregory Salter
Sequence Supervisor
Paul Flinchbaugh
Assistant Sound Editor
Ann Scibelli
Sound Designer
David Barbee
Sound Effects Editor
Chi Chung Tse
Animation
Darren Poe
Digital Effects Supervisor
Robert Deschaine
ADR Mixer
Scott Martin Gershin
Sound Designer
Ben Wilkins
Sound Editor
Mark P. Stoeckinger
Supervising Sound Editor
Michael Bomagat
Animation
Mike Bomgat
Animation
Tim Waddy
Animation
Jorge Almeida
Concept Artist
Michael Piotrowski
Boom Operator
John Walker
Sequence Supervisor
Daniel S. Irwin
Dialogue Editor
Peter J. Devlin
Sound Mixer
Chris Mitchell
Animation
Greg Towner
Animation
Jason Fleming
Compositor
Maurizio Giglioli
Creature Technical Director
Greg Killmaster
Creature Technical Director
Katrin Klaiber
Sequence Supervisor
Mark Nettleton
Sequence Supervisor
David Lucarelli
ADR Recordist
Patrick Martens
Boom Operator
Thomas W. Small
Foley Supervisor
Mark Ormandy
Sound Editor
Erik Gamache
Lead Animator
Steve Jaworski
Compositor
Conny Fauser
Sequence Supervisor
Cyrus Jam
Sequence Supervisor
Chris Quilty
Boom Operator
Glenn T. Morgan
Sound Effects Editor
Tim Gomillion
Sound Recordist
Matt Patterson
Sound Recordist
David Giammarco
Sound Re-Recording Mixer
Paul Massey
Sound Re-Recording Mixer
Michele Moen
Matte Painter
Gerald Gutschmidt
Sequence Supervisor
Chad Taylor
Sequence Supervisor
Randy Singer
Foley Mixer
Alan Rankin
Supervising Sound Editor
Renita Taylor
Creature Technical Director
Tory Mercer
Sequence Supervisor
Jeff Grebe
Sequence Supervisor
Charleen Richards-Steeves
ADR Mixer
Branden Spencer
Assistant Sound Editor
Geoff Hemphill
Animation
Delio Tramontozzi
Animation
Paul George Palop
CG Supervisor
Nigel Sumner
CG Supervisor
Richard Bluff
Sequence Supervisor
Brian Connor
Sequence Supervisor
Greg Crawford
ADR Mixer
Cory Mandel
Sound Re-Recording Mixer
Ben Burtt
Special Sound Effects
Hilmar Koch
CG Supervisor
Warren Fu
Concept Artist
Raul Essig
Sequence Supervisor
Damian Steel
Sequence Supervisor
Geoffrey G. Rubay
Sound Designer
Anna Behlmer
Sound Re-Recording Mixer
Erik Morgansen
Animation
Lou Pecora
Compositing Supervisor
Brian Paik
Creature Technical Director
Polly Ing
Sequence Supervisor
Leandro Estebecorena
Sequence Supervisor
Stacy Bissell
Visual Effects Coordinator
David Weitzberg
Sequence Supervisor
Ruheene Masand
Visual Effects Coordinator
Jeremiah Cooke
Special Effects Technician
Walter Polan
Special Effects Technician
Jim Jolly
Special Effects Technician
Caitlin McKenna
ADR Voice Casting
Colleen Kenneavy
Extras Casting
Melissa Montague
Ager/Dyer
Joseph Bell
Visual Effects Coordinator
Richard Kennedy
Special Effects Technician
Phyllis Thurber-Moffit
Ager/Dyer
Paul Sinnott
Costume Assistant
Carrie Arakaki
Costumer
Russell Earl
Visual Effects Supervisor
Melanie Cussac
Visual Effects Coordinator
Eric Dressor
Special Effects Technician
Jeff Pepiot
Special Effects Technician
Mustapha Mimis
Set Costumer
Martin Allan Kloner
Visual Effects Editor
Shari Hanson
Visual Effects Producer
Edson Williams
Visual Effects Supervisor
Eric Withee
Visual Effects Producer
Jay Bartus
Special Effects Technician
Amelia Buhrman
Costumer
Bernadene Morgan
Costumer
Myron Baker
Set Costumer
Thomas Nittmann
Visual Effects Producer
Ale Melendez
Visual Effects Production Assistant
Joe Sambora
Visual Effects Production Assistant
Dan Bornstein
Visual Effects Technical Director
Brian Valenzuela
Costume Illustrator
Hal Olofsson
First Assistant Director
Roger Guyett
Visual Effects Supervisor
Rachel Galbraith
Visual Effects Production Assistant
Lisa Todd
Visual Effects Production Manager
Burt Dalton
Special Effects Coordinator
Joe Judd
Special Effects Technician
David Mesloh
Special Effects Technician
Leslie Sungail
Key Costumer
Gilbert Zamorano
Set Costumer
Greg Hyman
Visual Effects Editor
Jill Brooks
Visual Effects Producer
Vicky McCann
Visual Effects Technical Director
Michael Roundy
Special Effects Technician
Bonita Deneen
Casting Assistant
Shelli Nishino
Set Costumer
Jeff Olson
Visual Effects Producer
Jesse Orozco
Special Effects Technician
Christopher A. Suarez
Special Effects Technician
Phillip Boutte Jr.
Costume Illustrator
Tommy Gormley
First Assistant Director
Bega Metzner
Costumer
Brenda M. Ware
Costumer
Hilary Niederer
Key Costumer
Debbie Schwab
Production Supervisor
Richard Ratliff
Special Effects Technician
Gaby Kester
Casting
Steve Constancio
Key Costumer
Adrienne Greshock
Costumer
Sue Crosby
Set Costumer
Lisa A. Doyle
Set Costumer
Kelly Port
Visual Effects Supervisor
Matt McDonald
Visual Effects Supervisor
Daniel P. Rosen
Visual Effects Supervisor
Curtis Decker
Special Effects Technician
Jonathan Tang
Special Effects Technician
Simone Chavoor
Casting Assistant
Carla Lewis
Extras Casting
Ada Akaji
Ager/Dyer
Kevin LaNeave
Visual Effects Editor
Stefano Trivelli
Visual Effects Supervisor
Clark James
Special Effects Technician
Dennis Yeager II
Special Effects Technician
Stacy Caballero
Assistant Costume Designer
Danny Green
First Assistant Director
Bron Barry
Visual Effects Coordinator
Clayton Lyons
Visual Effects Production Assistant
Thomas Elder-Groebe
Visual Effects Coordinator
Chris Jones
Special Effects Technician
Bryan Phillips
Special Effects Technician
Tony Vandenecker
Special Effects Technician
Jessica Carpenter
Costumer
Andrew Nelson
Set Costumer
David Perrone
Set Costumer
Natasha Delahunt
Extras Casting Assistant
Maryellen Aviano
Extras Casting Coordinator
Leticia Sandoval
Ager/Dyer
Neville Page
Creature Design
Russell Bobbitt
Property Master
Joel Harlow
Prosthetic Supervisor
Barney Burman
Prosthetic Designer
Heidi Moneymaker
Stunts
Shauna Duggins
Stunts
Kimberly Shannon Murphy
Utility Stunts
Gene Roddenberry
Original Series Creator
David Witz
Co-Producer
David Baronoff
Associate Producer
Gene Roddenberry
In Memory Of
Majel Barrett
In Memory Of
Lauren Mary Kim
Utility Stunts
Chris Palermo
Stunts
Todd Vaziri
Compositing Lead
Alex Betuel
Set Production Assistant
Zack Duhame
Stunt Double
Peter Epstein
Stunts
Anthony N.
Stunts
Joey Box
Stunt Coordinator
Info
Original Title
Star Trek
Status
Released
Release Date
5/6/2009
Original Language
English
Production Country
Vereinigte Staaten
Revenue
$385,700,000.00
Ratings
·
0
?
74
%
TMDB
?
/10
Movie data provided by
More about the movie
Back to top